Jak vybrat lezecké boty, neboli lezečky?

Jestli lezete už déle, jistě je pro vás prioritou pohodlí a bezpečnost. Pokud jste zatím nikdy v životě nelezli, záhy zjistíte, že pro vás není nic důležitějšího než to, aby vás nebolely nohy. V opačném případě se ze zábavy stane noční můra. Jak a podle čeho tedy vybrat lezečky, aby vám skutečně padly jako ulité?

Lezečky neboli lezecké boty tvoří velmi důležitou součást lezeckého vybavení.

Lezečky podle určení

Ještě nevíte, zdali vás bude víc bavit lezení po skutečných skalách nebo spíš po boulderových stěnách? Vybírejte pečlivě.

Univerzální

Univerzální lezečky se hodí na lezení jak po skalách, tak i klasických nebo boulderových stěnách. Jsou vhodné pro začátečníky i pokročilé. Poskytují maximální komfort a většinou disponují pevným šněrováním. V obchodech a na e-shopu je seženete také dle názvu základní lezečky.

Lezečky na stěny a bouldery

Lezečky na stěny a bouldery poznáte především na základně toho, že mají měkkou lezku s citlivou špičkou a anatomickou patu. Využijí je začátečníci i pokročilí. Snadno se obouvají a podešev je z pravidla rozdělena na dvě části s rozdílnou tuhostí.

Technické lezečky

Technické lezečky ocení zejména pokročilí lezci, kteří se specializují na extrémní lezení. Mají velmi odolnou a zároveň komfortní konstrukci a často i kombinované šněrování.

Půjčovali jste si někdy lezečky z půjčovny? Ty bývají mnohdy hodně tuhé, a to kvůli delší životnosti. Mívají i dvojitou podešev. Díky tomu, že si pořídíte vlastní lezečky, získáte lepší citlivost v nohou a to je na počátku lezení velmi důležité.

Stupeň obtížnosti

Je jasné, že boty, které stačí začátečníkům, lezcům provozujícím extrémní lezení stačit nebudou. A zase naopak začátečníci nevyužijí všechny přednosti technicky náročnějších bot.

Začátečníci

Tužší lezečky jsou pro začátečníky lepší. Proč? Protože ještě nemají tak dokonale vyvinuté svaly v klenbě a v prstech na nohách. S každým dalším lezením ovšem budou svaly sílit a postupem času přejdete na nižší tvrdost lezeček.

Mírně pokročilí

Pro středně pokročilé lezce je ideální lezečkou, jak se lidově říká, zlatá střední cesta. Bota by neměla být ani příliš měkká ani příliš tuhá.

Pokročilí

Pokročilí lezci využijí především měkkou botu, která je asymetrická. Lezečky pro pokročilé jsou extrémně komfortní a zajišťují maximální přilnavost.

Lezečky na suchý zip vám příliš dlouho nevydrží.

Způsob šněrování

Šněrovací lezečky

Pyšní se dobrou oporou nohy a snadno můžete regulovat roztažení boty podle vlastní potřeby. Šněrování vám navíc vydrží dlouhá léta. Jen je občas trochu delším procesem.

Lezečky na suchý zip

Díky suchému zipu je máte nazuté raz dva, ale na druhou stranu vám nevydrží na věky. Naopak musíte počítat s tím, že při častém používání vám budou sloužit maximálně jednu či dvě sezóny.

Nazouvací lezečky

Mezi lezci se jim říká nazouváky. Jsou měkké, pohodlné, ale na rozdíl od lezeček na šněrování nebo na suchý zip špatně fixují nohu. Zároveň nejsou tak kvalitní při vyrovnávání nerovností povrchu.

Zatímco šněrovací lezečky utáhnete přesně podle potřeby, lezečky na suchý zip už nikoliv. Přestože jsou na nazouvání lezečky se suchým zipem i ty nazouvací komfortnější a rychlejší, raději jakožto začátečníci dbejte na správnou fixaci nohy.

Z čeho se lezečka skládá?

Kopyto

Tvar kopyta určuje, jestli je lezečka prohnutá a asymetrická, anebo neutrální, vhodná pro začátečníky. Asymetrické a prohnuté kopyto efektivně přenáší sílu z celé nohy do špičky.

Lepička

Podešev lezečky se nazývá lepička. Ta má různou tvrdost a různě přilnavý povrch, který lezcům pomáhá udržet se na skále, stěně nebo boulderu. Čím měkčí a tenčí je, tím je přilnavější.

Svrch

Vyrábí se nejčastěji z kůže či syntetické usně nebo tkaných materiálů. Kůže je velmi prodyšná, ale nedrží tvar. Po čase se hodně roztáhne. Naopak lezečky z mikrovlákna se také roztáhnou, když se zpotíte, ale po vyschnutí se navrátí k původnímu tvaru. Mikrovlákno ale není tak prodyšné jako kůže.

Mezipodešev

Ta se nachází mezi svrchní částí lezečky a lepičkou. Právě mezipodešev určuje, jak bude bota tvrdá.

Zapínání

V tomto případě máte na výběr mezi šněrováním, které stáhne botu co nejlépe, či zapínáním na suchý zip, které sice není tak přesné, ale i tak dokáže nohu skvěle zafixovat. Případně můžete zvolit i nazouvací zapínání, jež má ale horší fixaci. Na druhou stranu je pohodlné.

Vybírejte si lezečky podle toho, na jakém povrchu se chystáte lézt.

Výběr tvaru kopyta

Ještě než si půjdete lezečky zakoupit, zjistěte, jaký tvar má právě vaše chodidlo. Každá taková speciální bota se skládá z kopyta, střihu a pogumování. Jakmile si ale nevyberete správný tvar kopyta, nikdy vám boty na lezení nebudou sedět přesně.

Jak zjistit tvar chodidla?

Namočte si nohu do vody a přitiskněte chodidlo na karton nebo například kachlíky v koupelně. Z otisku vašeho chodidla zjistíte, zdali je normální, široké nebo úzké. Na základě toho se s prodejci můžete domluvit na zkoušce optimálních bot.

Jak zjistit tvar prstů?

Nyní ovšem musíte zjistit ještě přesný tvar prstů:

  • Egyptský - palec vystupuje nad všechny ostatní prsty, které směřují k malíčku
  • Řecký - dominuje ukazováček nohy, který je delší než palec
  • Čtvercový - všechny prsty jsou v rovině
Kromě lezeček potřebujete i další vybavení, které vám zajistí bezpečnost.

Tři typy kopyta

A nyní se vrhneme na poslední důležitou část a tou je tvar kopyta:

  • Neutrální tvar - je určen především začátečníkům, kteří nemají dostatečně zpevněnou klenbu nohy
  • Mírné prohnutí - lezete-li jen občas a nemáte rádi přílišné zakřivení, jsou pro vás mírně prohnutá kopyta ideální
  • Velké prohnutí - ocení ho sportovní a extrémní lezci, kteří potřebují cítit a zvládnout i ty nejmenší stupy

Jakmile znáte tvar chodidla a prstů, obraťte se na svého prodejce, aby vám pomohl tu nejvhodnější obuv vybrat.

Výběr podle pohlaví

Ženy i muži mají zcela jiný tvar nohy, proto je dobré vybírat i podle toho, zdali jste muž či žena. U dětí je zároveň důležité, aby lezečky nebránily řádnému vývoji jejich nohy.

  • Dámské - jejich ergonomický tvar je přizpůsoben dámské noze; jsou o něco měkčí
  • Dětské - jsou vždy aspoň o půl čísla nebo číslo větší, aby dětskou nohu nedeformovaly
  • Pánské - jsou tužší než dámské a přizpůsobené tvaru mužské nohy, respektive chodidla

Výběr podrážky

Lezečky vybíráme také podle podrážek. Je důležité vědět, zdali chcete spíše měkkou nebo tvrdou.

Měkké podrážky

Tento typ podrážek je velmi přilnavý a hodí se na měkčí horniny, jako je pískovec nebo vápenec. Gumy jsou tenké a nemají v sobě žádná přidaná aditiva, která zvyšují odolnost bot na lezení. Kvůli tomu se ale také rychleji opotřebovávají.

Tvrdé podrážky

Své využití najdou zejména při těch nejmenších stupech. Jejich podrážka je velmi silná a guma obsahuje aditiva pro lepší vytvrzení gumy. Pyšní se velmi dlouhou životností a jsou vhodné především pro začínající lezce. Naopak se vůbec nehodí na měkké horniny.

Velikost lezeček

U většiny značek platí, že lezečka má stejnou velikost jako vaše běžná obuv. Na druhou stranu se v případě některých, a to i velmi oblíbených značek, setkáte s tím, že velikost lezečky bude o jedno číslo menší nebo naopak větší než v případě klasické obuvi. Velmi záleží na samotné konstrukci kopyta, svrchu i napínacích páskách.

Lezečky vybíráme podle několika velmi důležitých faktorů.

Jak vybrat správnou velikost?

Výběr té správné velikosti závisí hned na několika faktorech:

  • Tvar chodidla - musíte si uvědomit, že každý člověk má jiný objem a šířku chodidla i jinak tvarované prsty
  • Konstrukce - každá značka i typ lezečky má svou charakteristickou konstrukci kopyta, svrchu a napínacích pásků
  • Náročnost výstupů - i terén ovlivňuje správnou velikost boty

Lezecké boty zkoušíme vždy na boso, maximálně v silonové ponožce. Klasickou ponožku nikdy nepoužíváme, protože nám může zkreslit velikost až o půl čísla. Jestliže si s velikostí nevíte rady, zkuste si velikost nohy změřit alespoň hrubě.

  1. Položte si nohu na papír formátu A4.
  2. Opřete si patu o zeď a na papír si označte vzdálenost vaší nohy od opřené paty.
  3. Velikost naměřenou v milimetrech pak můžete porovnat podle tabulek velikostí jednotlivých výrobců. Nezapomeňte na to, že každý výrobce má své vlastní tabulky a žádná univerzální proto neexistuje.

Zkušení lezci radí, aby si začátečníci své první lezečky vždy vyzkoušeli alespoň dvakrát. Nejprve vyzkoušíte, jestli je vůbec obujete, napodruhé, když je bota již lehce vytvarovaná, zjistíte, jestli vám skutečně sedí.

Lezecké vybavení

Jen boty vám samozřejmě k lezení nestačí. Co dalšího by se vám mohlo hodit?

  • Lezecké lano - jistí vás a zaručuje vám bezpečné lezení
  • Lezecký sedák - propojuje lezce s lanem a zároveň slouží jako slaňovací pomůcka
  • Úchyty na lezeckou stěnu - oceníte je v případě, že si chcete pořídit vlastní lezeckou stěnu
  • Lezecké rukavice - bez nich hrozí, že si ruce spálíte o lano nebo si je odřete o horninu; také slouží k bezpečnému slaňování
  • Lezecké kalhoty - bývají velmi lehké, odolné a vyztužené v exponovaných částech
  • Lezecký batoh - vejde se vám do něj vše, co k bezpečnému lezení a slaňování potřebujete

Nejčastější otázky

Jaké lezečky jsou vhodné pro začátečníky?

Rozhodně vybírejte lezečky se silnější podrážkou. A nejlépe univerzálního typu. Jakmile přijdete na to, na jakém povrchu vás baví lézt nejvíce, uzpůsobíte tomu i svou novou obuv.

Které lezečky jsou ty nejodolnější?

Ty, které mají tlustší podrážku. Zároveň je lepší pořídit si lezečky na šněrování, tedy s tkaničkami. Lezečky na suchý zip vám příliš dlouho nevydrží.